Запис на прийом

+38 067 431 1295

Режим роботи

пн-пт 9:00-18:00, сб-нд вих

Запис на прийом

+38 067 431 1295

Режим роботи

пн-пт 9:00-18:00, сб-нд вих

Що потрібно знати батькам про прорізування зубів у дитини?

У ранньому віці у дитини досить важко діагностувати будь-які захворювання, оскільки дитина на будь-яку неприємну дію реагує однаково: вона починає плакати та кричати. Батьки опиняються у скрутному становищі, в якому вони намагаються зрозуміти, у дитини прорізуються зуби або є проблеми із травленням. Відразу заспокоїмо, батьки і не повинні бути знавцями всіх дитячих захворювань, для цього є педіатр та дитячий стоматолог. У рамках сьогоднішнього матеріалу ми розглянемо, що батьки мають знати про прорізування тимчасових зубів.

Чи мають батьки взагалі переживати? Насправді тут безглуздо щось говорити, оскільки навіть якщо сказати батькам, що переживати не варто, вони все одно це робитимуть. Очевидно, що ми не радимо вам ігнорувати капризи дитини. Наприклад, процес прорізування тимчасових зубів може супроводжуватися такими неприємними симптомами, як підвищене слиновиділення, температура та діарея. Багато симптомів можуть нагадувати інфекційне захворювання, що може серйозно налякати батьків.

Як відрізнити від інфекційного захворювання?

В Інтернеті часто зустрічається рекомендація «якщо симптоми не пропадають більше двох днів, то це не інфекція, а прорізування зубів». Ми відразу зазначимо, що таке правило аналогічне до звичайного ворожіння на кавовій гущі. Лікарі-фахівці клініки «Ортовін» (Ortovin) рекомендують не звертати уваги на подібні поради, та одразу вирушати на консультацію з лікарем. У кожної дитини процес прорізування зубів протікає по-своєму, тому симптоми можуть спостерігатися як пару днів, так і більше тижня. Не намагайтеся знайти симптоми самостійно, одразу звертайтеся до лікаря.

Коли починають прорізуватись тимчасові зуби?

Багато батьків не знають, що зачатки тимчасових  зубів формуються у дитини ще під час ембріонального розвитку, тобто за досить довгий термін до народження. До того моменту, коли у дитини починають прорізуватись перші зуби, щелепи починають поступово готуватися до прорізування постійних зубів.

Як ростуть тимчасові зуби у дитини?

Прорізування тимчасових зубів у дитини проходить у кілька етапів, та тривалість кожного етапу досить складно визначити, оскільки у кожної дитини цей процес протікає індивідуально. У загальному випадку прорізування тимчасових зубів поділяється на два етапи: до року та від року до трьох років.

Відразу зазначимо, що це усереднені значення термінів прорізування тимчасових  зубів. Важливо пам’ятати, що у кожної дитини цей процес пройде індивідуально: у когось раніше, у когось пізніше.

Скільки триває прорізування одного тимчасового зуба?

Один тимчасовий зуб зазвичай прорізується від двох днів до тиждня. Найбільший дискомфорт завдаватимуть саме перші два дні. Ще дуже важливо відзначити, що стать дитини впливає на цей процес. У дівчаток зуби зазвичай починають прорізатись раніше, ніж у хлопчиків.

Основні симптоми прорізування тимчасових зубів

1) Підвищене слиновиділення;

2) Видима припухлість ясен, їх почервоніння. У місцях появи майбутніх зубів ясна можуть побіліти або посиніти.

3) Сверблячка ясен.

Серед другорядних симптомів можна виділити:

1) Підвищену температуру;

2) Проблеми з апетитом;

3) Нежить, кашель та захриплість;

4) Поява висипу навколо рота;

5) Проблеми зі стільцем. Цей симптом пояснюється подразненням нервової системи.

Саме через ці другорядні симптоми досить часто у батьків складається враження, що у дитини розлад шлунка, хоча насправді у нього починають прорізатися зуби. У вашої дитини ріжуться зуби? Зв’яжіться зі спеціалістами клініки «Ортовін». У нас ви отримаєте кваліфіковану медичну допомогу. Зв’язатися можна за телефоном: 067 431 12 95, або про відвідування клініки за адресою: м. Вінниця, вул. Замостянська 18в.

Проблеми та ускладнення при прорізуванні зубів

Знову ж таки, як ми вказували раніше, у кожної дитини все індивідуально. Найчастіше спостерігаються такі види ускладнень:

1) Затримка під час прорізування. Зазвичай це пояснюється генетичними особливостями, коли у дитини під час ембріонального розвитку не відбувся розвиток тимчасових  зубів, та цей процес відбувається після народження.

2) Поява гематом. Відбувається у тих випадках, коли зуб не може прорізатися через слизову оболонку.

3) Порушення порядку прорізування зубів.

4) Поява гнійних виразок на слизовій оболонці.

5) Повна чи часткова відсутність емалі на зубах.

6) Неправильне змикання зубів.

Лікарі клініки «Ортовін» (Ortovin) рекомендують проконсультуватися з педіатром та дитячим стоматологом, якщо у вашої дитини з’явилася одна з перерахованих вище проблем.

Про формування постійного прикусу

Ми вирішили сконцентрувати особливу увагу на процесі формування щелеп та прикусу, оскільки на прорізуванні тимчасових зубів все не закінчується. Саме прорізування поділяється на три етапи, але якщо враховувати ще й формування зачатків тимчасових зубів, то чотири:

1) Прорізування тимчасових зубів. Цей неприємний для дитини процес триває з шести місяців до трьох років, поки у дитини не з’являться всі тимчасові  зуби на нижній та верхній щелепі.

2) Підготовка щелеп до прорізування постійних зубів. З трьох до шести років у дитини поступово росте щелепа, яка готується до випадіння тимчасових зубів та появи постійних.

3) Зміна тимчасових зубів на постійні. Цей процес протікає з 6 до 11-14 років. У цей момент продовжується зростання щелеп.

Саме у зв’язку з цією особливістю зростання постійних зубів лікарі клініки «Ортовін» вважають, що 11-14 років – ідеальний вік для того, щоб виправляти потенційні проблеми з прикусом. Справа в тому, що в цей час прикус вже сформувався, але зуби зберегли свою рухливість.

Прорізування зубів у дитини: поради батькам

Насамперед хотіли б зазначити, що батькам слід зберігати максимальний спокій та не панікувати. Пам’ятайте, діти легко відчують ваше занепокоєння, та заспокоїти його стане ще складніше. До того ж ви завжди зможете відвідати лікаря, який вам допоможе, тому переживати не варто.

Також постарайтеся приділяти дитині ще більше уваги: ​​частіше грайте та гуляйте з нею, постійно беріть на руки. Це все допоможе відволікти малюка від болю.

Як полегшити прорізування тимчасових зубів у дитини:

1) Робіть масаж ясен;

2) Купуйте спеціальні іграшки, які зможуть полегшити зуд. Перед купівлею таких іграшок в ідеалі слід проконсультуватися з лікарем;

3)Частіше проводьте обробку іграшок та сосок.

Що робити із сильним болем при прорізуванні зубів?

Для зняття хворобливих відчуттів можна використовувати спеціальні гелі та мазі для ясен. Однак вибір гелю чи мазі не можна робити самостійно, потрібна консультація з лікарем. В іншому випадку ви ризикуєте завдати додаткової шкоди здоров’ю дитини.

Гігієна перших тимчасових зубів після прорізування

Зараз існують спеціальні щітки та пасти для догляду за першими зубами. Відразу зазначимо, що не рекомендується використовувати щітки та засоби, призначені для дорослих. Зуби в дітей віком можна протирати за допомогою спеціальних серветок, але без надмірного натискання. Коли дитині виповниться 2 роки, то її можна почати привчати до самостійного та правильного догляду за зубами.

Чому важливо стежити за гігієною тимчасових зубів?

Відповідь на питання вкрай проста та логічна: молочні зуби пережовуватимуть їжу, поки не з’являться постійні зуби. Якщо ж не доглядати стан молочних зубів, то поступово з’являється карієс, через який може знадобитися раннє видалення молочних зубів. Крім того, що дитина починає пережовувати їжу тільки на один бік, карієс у молочних зубах може пошкодити постійні зуби, що загрожує значно більшими проблемами. Наприклад, постійні зуби, що з’явилися, вже відразу можуть бути вражені карієсом. Тому за молочними зубами слід стежити також ретельно, як за незмінними.

Найпоширеніші питання батьків

Чи нормально, що у моєї дитини під час прорізування зубів підвищується температура?

Температура під час прорізування перших зубів – нормальне явище. Якщо температура не стає дуже високою, то ми не рекомендуємо використовувати жарознижувальні препарати та, особливо, народні методики. Проконсультуйтеся з педіатром, він у всьому розбереться і випише безпечне дозування відповідних ліків.

Що робити, якщо дитині вже 8 місяців, а молочні зуби не ріжуться?

Якщо у вашої дитини якісь проблеми з прорізуванням молочних зубів, зверніться до педіатра або дитячого стоматолога. Головне, не хвилюйтеся, у кожної дитини цей процес протікає індивідуально.

Як зробити так, щоби заміна молочних зубів на постійні відбулася вчасно, а не раніше часу?

Для цього слід приділяти значну увагу ротовій порожнині і не допускати утворення карієсу. З цією метою рекомендується відвідувати дитячого стоматолога кожні три місяці для проведення профілактичного огляду.

Висновок

Прорізування тимчасових зубів спричиняє значний стрес у батьків, оскільки симптоми цього процесу нагадують інфекційне захворювання. Самостійно відрізнити ці два процеси важко, тому рекомендуємо вам звернутися до дитячого стоматолога.

Коли молочні зуби проріжуться, рекомендуємо кожні три місяці ходити на профілактичні огляди до дитячого стоматолога, який допоможе запобігти появі карієсу та пошкодженню постійних зубів у майбутньому.

Якщо у вас залишилися питання, то прийдіть до нашої клініки «Ортовін» за адресою: м. Вінниця, вул. Замостянська 18в. Або ви можете зв’язатися за допомогою телефону: 067 431 12 95.