Запис на прийом

+38 067 431 1295

Режим роботи

пн-пт 9:00-18:00, сб-нд вих

Запис на прийом

+38 067 431 1295

Режим роботи

пн-пт 9:00-18:00, сб-нд вих

Поради батькам для першого відвідування стоматолога

В рамках даного матеріалу ми постараємося розглянути всі дієві поради, факти та приклади з практики, які дозволять спростити перші відвідини стоматолога з дитиною. Тут ми зробимо особливий наголос на тонкощах впливу на емоції дитини та її моральну підготовку, щоб вона ніколи не відчувала дискомфорту при відвідуванні стоматолога.

Чому дитина боїться відвідин стоматолога?

Головна причина страху дитини перед відвідуванням стоматолога полягає у поведінці її батьків. Це може здатися вкрай дивним, але насправді саме батьки нагнітають обстановку перед першим відвідуванням лікаря, що викликає у дитини страх. Розглянемо конкретні приклади того, як батьки мимоволі «лякають» дитину:

  1. «Не бійся, боляче не буде». Здавалося б, звичайна порада, але вона підсвідомо дає дитині зрозуміти, що вона мала чогось боятися при відвідуванні лікаря, від чого її намагаються відволікти. Це викликає певну тривогу.
  2. Обговорення дорослих між собою. Дуже часто дорослі розповідають один одному про свої відвідини стоматолога, які зазвичай сповнені хворобливих спогадів. Дитина може не брати участь у діалозі, але вона чує всі ці розмови та запам’ятовує, що в майбутньому може виявлятися у неконтрольованих сплесках страху.
  3. Вплив на очікування дитини. Іноді батьки вирішують прикрасити ситуацію, говорячи: «Страшної машини не буде, буде тільки комарик, який перевірить зубки». Проте як би там не було, на дитину чекає саме бормашина. У наступні рази він не віритиме вам, а страх тільки посилиться.
  4. Спроби підкупити. Дуже часто дитині пропонують купити іграшку, її улюблену гру або ще щось, проте це підкуп, через який дитина розуміє, що біль йому все ж таки доведеться випробувати.
  5. Перегляд мультиків на тему. Варто пам’ятати, що далеко не всі мультики добре вплинуть на сприйняття дитини. Дуже часто в них комічно представляють великі шприци, широко відкривають рота або проводять інші маніпуляції, які можуть налякати дитину. Тому до вибору мультика теж необхідно підходити відповідально.

Таким чином, більшість стандартних підходів батьків до вирішення цієї проблеми насправді лише посилюють ситуацію, оскільки подібні спроби заспокоїти дитину формуватимуть лише сильніші прояви страху.

Отже, звідси народжується питання, що потрібно зробити для того, щоб дитина не боялася відвідувати стоматолога? Це ми розглядатимемо у нашому матеріалі далі.

Чому не варто вмовляти дитину

Умовляння ніколи не дозволять вам досягти потрібного результату, вони будуть лише посилювати ситуацію та страхи дитини. Дентофобія (тобто страх відвідування стоматолога) формується через велику кількість факторів, та далеко не всі вони можуть бути вирішені умовляннями чи спробами логічного обґрунтування.

Щоб уникнути негативних наслідків при відвідуванні стоматолога, слід дотримуватися ключової поради: не робіть із відвідування стоматолога екстраординарної події. Дитина не повинна замислюватися про те, що відвідування лікаря це щось особливе, що не вписується в його звичайний розпорядок дня на кшталт чищення зубів або походу до школи. Так він зможе набагато простіше ставитись до самої процедури.

У тому випадку, якщо подібний підхід все ж таки не допомагає, то можна спробувати скористатися такими рекомендаціями:

1) Книги, мультики чи розповіді про супергероїв. У більшості сучасних стоматологій підготовлені спеціальні матеріали, які в м’якій формі розповідають про відвідування стоматолога, подаючи всю інформацію в ігровій формі. Клініка «Ортовин» не є винятком.

2) Перегляньте анімаційні фільми, в яких правильно доноситься інформація про важливість відвідування стоматолога. Ми можемо порадити такі фільми: «Жило-було життя: рот і зуби», мультфільм «Навіщо чистити зуби». Для маленьких дітей підійдуть такі варіанти: яскрава графіка «Мі-мі-ведмедики», «Добрий лікар».

При цьому приділіть особливу увагу всім дрібницям картин. Обговорюйте красиві посмішки кожного героя, паралельно аргументуючи це тим, що кожен із героїв сильно дбає про свої зуби та їхню гігієну, регулярно відвідує лікаря, оскільки все це покращує здоров’я.

При цьому не можна забувати і про поведінку самих батьків. Дитина у всіх своїх діях намагається копіювати дії батьків, тому залежно від того, як самі батьки ставляться до походів до стоматолога та гігієни зубів, визначатиметься і поведінка їхніх дітей.

Батьки не повинні боятися відвідин стоматолога. Кожна дитина є чудовим психологом, тому, як би ви не намагалися, вам не вдасться обдурити дитину, вона легко зможе зрозуміти рівень побоювання за невербальними ознаками. Тому перед відвідуванням лікаря ви повинні спочатку підготувати себе, а потім уже дитину, інакше всі ваші зусилля будуть марними.

Дуже часто у відповідь батьки кажуть, що вони завжди переживають за свою дитину, тому нічого не можуть зробити. Однак ця позиція є не лише неправильною, а й необґрунтованою. Адже жодної практичної небезпеки для дитини від відвідування немає. Перед стоматологом не стоїть завдання нашкодити дитині, більше того, її самопочуття суттєво покращиться, коли лікар огляне її ротову порожнину і висуне всі рекомендації. При цьому дитина після такого спокійного відвідування лікаря не зазнає жодного дискомфорту та легко повторно піде до лікаря.

Не можна не відзначити, що культуру гігієни ротової порожнини слід прищеплювати з раннього дитинства. Навряд чи вам вдасться змусити дитину серйозно ставитися до цього в 15 років, але якщо ви акцентуватимете увагу з 2-3 років, то до цього віку дитина стежитиме за своїми зубами без нагадування з боку.

Більш того, прищепити культуру догляду за зубами стало набагато простіше, оскільки з’явилося багато додатків, завдяки яким ви можете скласти графік, й телефон в ігровій формі нагадуватиме дитині про контроль гігієни.

Відмінний вплив матиме та особистий приклад батька, про який також не можна забувати.

Перелік порад для підготовки до відвідування стоматолога для різного віку

Очевидно, що кожна людина є особливою, тому висунути якийсь однаковий список просто неможливо. Проте є ряд певних рекомендацій, яких можна дотримуватися, відштовхуючись від віку дитини. Тут не буде ніякого акценту на підготовці дитини, молодшої за один рік, оскільки в такому віці може знадобитися лише підрізання вуздечки, яке потребує лише кількох секунд, тому дитина навіть не встигне нічого зрозуміти.

Головна рекомендація щодо підготовки дитини будь-якого віку до відвідування стоматолога – збереження спокою її батьками. Якщо ж самі батьки сильно нервують, то заспокоїти дитину точно не вдасться.

Як підготувати дитину віком 1-3 роки до відвідування стоматолога

У цьому віці особлива підготовка також не знадобиться, достатньо не акцентувати увагу на тому, що немає приводів для страху, і дитина сама із задоволенням піде з вами до лікаря, оскільки вона довіряє  вам.

За бажанням можна переглянути спеціальні мультики або фільми, які ми перераховували вище. В іншому ж довіртеся фахівцю, він точно знає, як слід працювати з дитиною, щоб зробити всю процедуру найбільш безболісною і комфортною.

Знайомство під час першого відвідування стоматолога

Найголовніша рекомендація полягає в тому, що перше відвідування стоматолога дитиною має носити строго ознайомлювальну форму. Не можна проводити жодних процедур, потрібно лише познайомитись. У такому разі ви зможете сформувати приємні спогади, через що в майбутньому дитина значно менше боятиметься відвідувань лікаря. Єдина процедура, яка може бути проведена під час першого відвідування стоматолога – поверховий огляд та призначення наступної дати відвідування. Ця процедура абсолютно не вплине на формування позитивного образу стоматології, тому ви зможете повторно прийти до лікаря.

Як поводитися під час візиту, коли вже потрібно лікувати зуби

Коли маленька дитина відвідує стоматолога, батьки завжди знаходяться в кабінеті. Головне правило, якого мають дотримуватись батьки, – не реагувати на поведінку своєї дитини. Ніхто не каже, що ви не переживатимете через хворобливі відчуття дитини, однак у дітей є одна психічна особливість – вони не відчувають різницю між болем та дискомфортом. Тому найчастіше діти починають плакати та скаржитися на біль тоді, коли вони її не відчувають. Якщо батьки підтримують подібну поведінку та починають звинувачувати лікаря, це суттєво ускладнить всю процедуру. Ви повинні розуміти, що стоматолог чудово усвідомлює власні дії та знає, що конкретні процедури можуть викликати лише дискомфорт. Дуже важливо, щоб у цей момент батьки підтримали лікаря та сказали, що скоро все буде добре, й біль, навіть якщо він є, скоро піде.

Висновок

Ми, лікарі клініки «Ортовін» (Ortovin), не перестаємо повторювати, наскільки важливо відвідувати стоматолога разом із батьками. Це дозволить вам запобігти виникненню будь-яких захворювань, щоб їх можна було вилікувати швидко та без будь-яких проблем. До того ж, у дитини у такому разі формується правильний підхід до піклування про своє здоров’я.